Ana sayfa Hastalıklar Yatak Yarası (Bası Yarası) Pansumanı Nasıl Yapılır?

Yatak Yarası (Bası Yarası) Pansumanı Nasıl Yapılır?

Yatak yarası pansumanı genellikle hastaların uzun süreli yatak üzerinde yatmaları sonucunda oluşan rahatsızlıktır. Hastaların belirli rahatsızlıklardan dolayı ortopedik, nörolojik, geriatrik ve benzeri sorunlar sebebiyle uzun süreli yatma ihtiyacına bağlı olarak vücutta dolaşım problemlerinin etkisiyle oluşan yaralardır. Tıpta bu yaralara dekubit ülseri denir. Halk arasında pek önemsenmeyen bu yaralar tedavi edilmediği taktirde ciddi sepsis (vücudun tamamen enfeksiyon kapması) durumuna yol açar. Ayrıca hastalarda çok şiddetli ağrı, ateş ve şişlik durumuyla seyreder.

Yatak Yarası Nasıl Oluşur?
Yatak yarası, genellikle uzun süre yatmaya bağlı vücutta yatağa baskı uygulayan kısımlarda meydana gelir. Bu kısımlar genellikle koksigial bölge, guluteal bölge, ayak topukları, skapular bölgede ortaya çıkar. Hastaların düzenli pozisyon değiştirmemeleri sebebiyle bu bölgelerde oluşan dolaşım problemlerinin sonucudur. Hastada diyabet hastalığının olması bu durumu daha riskli kılmaktadır. Çünkü diyabet ateroskleroza (damar sertleşmesi) sebebiyet verdiği için dolaşımını da etkiler. Bu sebepten dolayı yara oluşması artar ve iyileşmeyi geciktirir.

Yatak Yarası Nasıl Geçer?
Dekubit ülseri (bası yarası), hastaların düzenli pozisyon değiştirerek (iki saatte bir), sırt bölgesinin kırışıklıkları engelleyecek şekilde yatarak, yatak çarşafının gergin olmasını sağlayacak şekilde düzenleyerek geçmesi sağlanabilir. Ayrıca havalı yatak kullanılması önerilir. Havalı yatak yok ise simit dediğimiz baskıyı azaltıcı ekipmanlar kullanılır. (Simit: ortası boş kenarları yumuşak maddeden yapılmış medikal malzeme.)

YATAK YARASI PANSUMANI NASIL YAPILIR?

Pansumanı her sağlık görevlisi bilemeyebilir. Bu sebeple bası yarası pansumanında tecrübeli elemanların seçilmesi önem teşkil etmektedir. Pansuman yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri pansumanın steril koşullarda yapılmasıdır. Pansumanda kullanılacak malzemelerin yatak yarasına uygun, dolaşımı bozmayacak düzeyde olması gerekir. Pansumanda önemli noktalardan diğeri ise yara bakım solüsyonudur. Yatak yarasına Baticon ile pansuman yapılmaz. Yara bölgesinin aşırı nemli mikroorganizmaların üreyebilecek ortamın oluşmamasına dikkat edilmelidir. Pansumanın mümkünse her gün yenilenmesi gereklidir. Yara bakım solüsyonu tamponun üzerine döküldükten sonra yara güzelce temizlenir. Bu işlem 2-3 kez tekrarlandıktan sonra kuru tamponla fazla solüsyonun yara üzerinden alınması gerekir. Daha sonra yatak yarasına uygun pansuman malzemesinin (uygun spanç) yara üzerine sabitlenmesi sağlanır. Sabitlerken kullanılacak flaster malzemenin allerji ve dolaşımı etkilemeyen malzemeden seçilmesine dikkat edilir.

Pansumandan sonra hasta yakınlarına pansumanın önemi ve pozisyonlamanın öneminden bahsedilmesi iyileşmenin bir parçasıdır.

Not: İleri derece olan dekubit ülseri hastalarında cerrahi greftleme tekniği önerilmelidir.

YATAK YARASI PANSUMANI FİYATI
Bası yarası pansumanı için ödenecek ücret, kullanılan malzemenin kim tarafından karşılanacağını etkilemektedir. Kullanılacak malzeme hasta tarafından karşılanırsa 50-100 TL arasında bir fiyatla kişinin evinde yapılabilmektedir. Malzeme, pansuman uygulaması yapacak kişi tarafından karşılanırsa pansuman fiyatına ek olarak malzeme fiyatı ilave edilir.

Hemşire Muhammed İlkdoğan’ın katkılarıyla hazırlanmıştır.

BİR CEVAP BIRAK