Ana sayfa Sık Sorulan Sorular Ultrason Aç Karnına mı Çekilir?

Ultrason Aç Karnına mı Çekilir?

Ultrason çektirmeden önce dikkat etmeniz gerekenler olabilir. Eğer doktorunuz sizden ultrason çekimi istediyse ultrason aç karnına mı çekilir sorusu aklınıza gelecektir. Genellikle ultrason çekimi isteyen doktorlar çekim öncesinde size şartları söyleyecektir. Eğer doktor bu konuda bilgilendirme yapmadıysa sizin bunu sormanız tavsiye edilir. Ultrason çekimi için randevu alınacaksa randevuyu veren kişi de bu konuda sizi bilgilendirebilir. Her ultrason açlık gerektirmeyebilir. Fakat bazı ultrasonların mutlak aç karnına çekilmesi gerekmektedir. Bu durumda yanlış bir bilgilendirme yanlış işlem yapılmasına neden olabilir. Eğer doktora sorma fırsatınız olmadı yada söyledi fakat siz unuttuysanız çekimin aç karnına mı yapılacağı hakkında bilgiyi yazının devamında okumanız mümkün.

ULTRASON AÇ KARNINA MI ÇEKİLİR?
Hangi tür ultrason istendiği bu konuda kritik rol oynar. Çünkü ultrason türü, ultrasonun hangi bölgeden çekilecek olduğunu gösterir. Açlık ve tokluk durumu bir çok bölgeyi etkilemeyeceği için sadece etkileyeceği bölgelerde aç karnına ultrason çektirmeniz gerekir. Yani karın bölgesi ultrasonu çekilecekse mutlaka aç olmanız gerekir. Bu açlık 8 ile 12 saat arasında olması istenir. Genellikle gece aç yatarak sabah ultrason çektirmek size açlığı fazla hissettirmeyecektir. Ultrason çekimi eğer çocuklarda yapılıyorsa bu süre biraz daha kısadır. Ortalama 5-6 saat açlık yeterli olmaktadır. Ultrason çekimi 30 dakikaya kadar uzayabilir fakat genellikle 5-10 dakika içerisinde tamamlanır.

Ultrason Nedir?
Bir tür tanı işlemidir. Ses dalgalarından görüntü elde edilmek suretiyle yapılan testtir. Gebe kadınlarda ve hasta tanı işlemlerinde sık şekilde kullanılır. Çok fazla türde ultrason bulunmaktadır. Vücudun tüm bölgeleri için ultrason çekimi yapılabilmektedir. Özel hastanede ultrason çektirmek istiyorsanız fiyatlar hakkında bilginiz yoksa ultrason çekim fiyatları sayfasına göz atabilirsiniz.

Bilinmelidir ki ultrason güvenli bir görüntüleme yöntemidir. Radyasyon barındırmaması sebebiyle gebelikte de güvenle kullanılabilir. Nitekim gebelik için ultrason önemli veriler sunar.

BİR CEVAP BIRAK