Ana sayfa Sık Sorulan Sorular Reçetesiz Enjeksiyon Yapılır mı?

Reçetesiz Enjeksiyon Yapılır mı?

Enjeksiyon yaptıracak olan hastalar reçetesiz enjeksiyon yapılır mı merak etmektedir. Enjeksiyonun yapılacağı sağlık kuruluşuna başvurulduğunda hastaya sorulan ilk soru reçetenin yanında olup olmadığı olacaktır. Bu soru enjeksiyon yaptıracak olan hastaların da kafasını karıştıran bir sorudur. Özellikle sık şekilde enjeksiyon yaptırmayan yada yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler reçeteyi sadece doktor tarafından yazılmış olan ilacı almaya yarayan bir kağıt parçası olarak düşünebilir. Fakat reçetede ilacın kullanım miktarı ve kullanım dozu da yazmakta olduğu için enjeksiyonu yapacak sağlık çalışanı için de önem arz eder.

REÇETESİZ ENJEKSİYON YAPILIR MI?
Sağlık kuruluşlarında reçetesiz enjeksiyon yapmak kanunen ve yönetim kurulu kararına göre yasaktır. Reçetesiz iğne yapılır mı sorusunun yanıtı “yapılmaz” şeklindedir. Yasak olmasa dahi enjeksiyonu yapan sağlık çalışanının kendini kanıtlayabilmesi için reçeteyi görmesi gerekmektedir. Reçetede bulunan bilgiler sağlık çalışanı açısından oldukça önem arz etmektedir. Telefonla doktordan alınan orderlar dahi yasal değildir. Ne kadar doktor ben yaptırdım dese de kanıtlı bir durum olmadığı için uygulayan hemşire suçlu duruma gelmektedir. Bu yüzden her zaman yazılı kaşeli imzalı order karşılığında işlemin yapılması gerekmektedir. Reçetenin olmaması halinde gelişebilecek komplikasyonlar tamamen uygulayan hemşireye aittir.

REÇETEDE BULUNMASI GEREKEN BİLGİLER
Reçete yazıldığında reçetenin üzerinde mutlak suretle yer alması gereken bilgiler vardır. Reçetenin yazılma tarihi, ilacın adı, ilacın dozu ve verilme şekli, doktor kaşesi, imzası ve sicil numarası bulunması gerekir. Bunlardan herhangi birinin eksik olması durumunda sağlık çalışanı enjeksiyonu yapmama hakkı bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK