Özel Hastane Endoskopi Ücretleri

Özel Hastane Endoskopi Ücretleri

Mide, yemek borusu, 12 parmak ve bağırsak rahatsızlıklarında uygulanan endoskopi, çıplak gözle görülemeyen organların özel cihazlarla incelenmesidir. Hastaların şikâyetleri ve yaşı değerlendirilerek bu işleme karar verilmektedir. Tıp dilinde gastroskopi olarak adlandırılan endoskopinin uygulanma nedenleri farklılık göstermektedir.

Endoskopi Neden Yapılır?

Ucunda 8 – 12 mm kıvrılabilen kameralı bir alet ile üst gastrointestinal sistem içerisindeki organların incelenmesi için yapılan işleme endoskopi denilmektedir. Yemek borusu, on iki parmak bağırsağı ve mide rahatsızlıklarına neden olan sorunun ortaya çıkarılması için uygulanan güvenilir ve etkili bir yöntemdir.

Teşhis amacı ile kullanılan endoskopinin bazen tedavi amacı ile de uygulandığı bilinmektedir. Kansızlık, kilo kaybı, ülser, kanser, yutma güçlüğü, kusma, bulantı, reflü gibi şüpheleri ve şikâyetleri bulunan hastalarda bazen tanı bazen de tedavi amacı ile endoskopi yapılır. Daha detaylı inceleme sağlayan bu yöntem ile sorunların nedeni teşhis edilmektedir.

Eskiden ağrılı ve zor olan endoskopi işlemleri teknolojik gelişmelere bağlı olarak ağrısız ve güvenilir bir şekilde yapılabilmektedir. Eskiden yöntemlerin daha zorlu olması nedeni ile hastalar endoskopi yaptırmaktan çekiniyorlardı. Ancak artık anestezili olarak da yapılabilen bu işlem esnasında herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

Endoskopi genel bir tabirdir. Bu işlem esnasında mide görüntüleniyorsa gastroskopi, kalın bağırsaklar görüntüleniyorsa kolonoskopi, idrar yolları görüntüleniyorsa sistoskopi ve akciğerler görüntüleniyorsa bronskopi yapılmış olmaktadır.

Endoskopi Nasıl Yapılır?

Endoskopi işlemi yapılmadan önce hastanın sabahtan itibaren tüm ilaçlarını alması gerekmektedir. astım problemi olan kişiler de spreylerini yanına almalıdır. Diyabet, romatizma gibi farklı rahatsızlıkları bulunan kişilerin mutlaka doktora bilgi vermesi gerekmektedir. İşlem öncesinde ne kadar süre aç kalınacağı da yine doktor tarafından tavsiye edilmektedir.

İşlemin türüne göre lokal anestezi ile boğaz uyuşturulurken, damardan verilen ilaçlar ile hastanın tamamen uyutulması gerekebilir. Özel durumlar olmadığı sürece 10 – 15 dakika içerisinde sonlandırılan işlem esnasında herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

İşlemin nasıl yapılacağına karar verildikten sonra hastanın ağzına plastik dişlik yerleştirilmektedir. Bu sayede işlem aletinin hasta tarafından ısırılması engellenmiş olmaktadır. İşlem aleti dil üzerinde ilerletilerek görüntülenmek istenen bölüme doğru gidilir.

Endoskopi işlemleri hem Devlet Hastanelerinde hem de özel hastanelerde yapılabilmektedir. Ancak özel hastanelerde endoskopi ücretleri devlet hastanelerine göre daha yüksektir. Peki, ücretler nasıl belirlenmektedir?

Özel Hastanelerde Endoskopi Ücretleri Ne Kadardır?

Bazı hastalıkların teşhisi ya da tedavisinde uygulanan endoskopi fiyatları üzerinde bazı faktörler etkilidir. Türkiye genelinde farklılık gösteren fiyat üzerinde öncelikle nüfus yoğunluğu etkilidir. Bununla beraber SGK hizmeti ve ek ücretler ile hastanenin hizmet türü fiyatları etkilemektedir.

Özel hastanelerde endoskopi ücretleri üzerinde işlemin türü ve biyopsi için parça alınıp alınmadığı etkilidir. Sağlık sigortası bulunan kişilerin, sağlık sigortalarının bu işlemi kapsayıp kapsamadığı öğrenilmelidir. Endoskopi işlemleri için istene tutarlar hastanelere göre değişiklik göstermektedir.

Küçük şehirlerde hizmet veren özel hastanelerde endoskopi ücretleri daha uygundur. Ancak İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde endoskopi işlemleri için istenen fiyatlar daha yüksektir. Bazı durumlarda incelemenin daha detaylı yapılması gerekmektedir. Bu durumda ödemeniz gereken tutar artacaktır.

İşlem öncesinde hastane tarafından sizlere bir kâğıt imzalatılır. Bu kâğıtta işlem hakkında kapsamlı bilgiler verilir ve onay verdiğinizi gösteren bir imza alınır. İşlem lokal anestezi ya da genel anestezi yöntemlerinden hangisi ile yapılacaksa fiyat ona göre değişmektedir.

Özel hastanelerde endoskopi ücretleri için net bir fiyat belirtmek mümkün değildir. Çünkü işlem yapılan hastaneye, doktora, işlemlerin şekline ve içeriğine göre fiyatları değişmektedir. Hangi hastanede endoskopi işlemi yapılacak ise ilgili birimlerle görüşme yapılarak fiyatlar konusunda bilgi alınmalıdır.

Etiketler: , ,

Turistlik yerler