Ana sayfa Devlet Hastaneleri Hastane Randevu Alma (MHRS – 182)

Hastane Randevu Alma (MHRS – 182)

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan hastane randevu sistemi hizmeti sayesinde internet üzerinden yada telefonla kolayca devlet hastanelerinde sıra alabilirsiniz. Hastaneye gitmeden önce alacağınız sıra numarası sayesinde hastanede vakit kaybı yaşamaz ve direkt muayene saatinizde muayene olabilirsiniz. Böylece sıra bekleme derdi de olmamaktadır. Hastaneden sıra almak için izleyeceğiniz yöntem aşağıda adı madım yer almaktadır. Adımları izleyerek kolayca randevu sistemini kullanabilirsiniz. Eğer internet kullanıcısıysanız internet üzerinden, eğer internet kullanıcısı değilseniz telefon yolu ile sıra alabilirsiniz. Merkezi Hastane Randevu Sistemi, Türkiye’nin tüm illerinde ve tüm devlet hastanelerinde geçerli olacak şekilde hizmet vermektedir.

İNTERNETTEN HASTANE RANDEVUSU ALMA

Hastaneden randevu alabilmek için T.C. Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu ve hizmetin sağlandığı web sayfasına geçiş yapmanız gerekir. İşlemler ilgili web sayfası üzerinden gerçekleşir. İlgili adres: https://www.mhrs.gov.tr/Vatandas/ sayfasıdır. Siteye geçiş yaptıktan sonra karşınızda Türkiye haritası yer alır. Haritadan randevu almak istediğiniz şehri öncelikli olarak seçin. Şehir seçimi yapıldıktan sonra karşınıza bir liste gelecek. Listede seçim yaptığınız şehirdeki tüm devlet hastaneleri görünür. İstediğiniz hastaneyi seçin. Sonraki aşamada size hastane hakkında bazı bilgiler sunulur ve alt kısımda ise randevu al butonu vardır. Randevu al butonuna bastığınızda sizden MHRS (Merkezi Hastane Randevu Sistemi) üyeliğinize giriş yapmanız istenir. Üye değilseniz üye olmanız, üye değilseniz ikinci bir seçenek olan e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız istenir.

Yeni üyelik oluşturacaksanız üye ol seçeneği ile devam edin. Ardından karşınıza kişisel kimlik bilgilerinizin girişi istenir. Tc. Kimlik numarası, isim bilgileri, anne ve baba ismi, doğum tarihi gibi tüm bilgiler doldurulduktan sonra üyeliğinizi tamamlayın. Böylece randevu al seçeneğini kullanımınız onaylanacaktır. Daha sonra mhrs.gov.tr/vatandas adresine yeniden gelerek haritadan bulunduğunuz ili ve tercih etmek istediğiniz hastaneyi seçin. Ardından karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Ekranda hangi hastane, bölüm ve doktorda muayene olmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Dilerseniz doktor tercihine farketmez seçeneğini işaretleyerek sistemin sizin için otomatik doktor atamasını sağlayabilirsiniz. Son olarak randevu gün ve saatini seçerek randevu talebinizi oluşturun.

TELEFON İLE HASTANE RANDEVUSU ALMA

İnternetten her ne kadar kolayca hastane randevusu alabiliyor olsanız da telefon da bir okadar kolay yoldur. Özellikle internet üyeliğiniz yoksa ve üyelikle uğraşmak istemiyorsanız telefon ile 182’yi arayıp randevunuzu oluşturabilirsiniz. Telefon ile randevu sisteminde yine kimlik bilgisi doğrulaması yapmanız istenir. Ardından hangi il ve hastane, hangi bölüm ve doktor olduğunu seçerek gün belirtip randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Belirtilen adımları izleyerek devlet hastanelerinden randevu alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sık şekilde randevu oluşturuyorsanız internet üzerinden mutlaka bir üyelik oluşturmanız tavsiye edilir. Böylece telefon ile gerçekleşecek olan adımları beklemek yerine, internet üzerinden randevu formunu kolayca daha kısa sürede doldurabilirsiniz. Bu da size yine ek vakit kazandıracaktır.

BİR CEVAP BIRAK