Ana sayfa Muayene Ücretleri Fizik Tedavi Muayene Ücretleri

Fizik Tedavi Muayene Ücretleri

Fizik tedavi, tıpta önemli bir yere sahip olmakla birlikte Türkiye’de yeni yer edinmiş bir tıp dalıdır. Şuan ilerlemesi hızlıca devam etmektedir. Kas, iskelet sistemi hastalıkları, nörolojik rahatsızlıklar ve benzeri hastalıkların tanı ve tedavisini üstlenen bilim dalıdır. Fizik tedavi uzmanları altı yıl tıp eğitiminden sonra diğer uzmanlık alanları gibi fizik tedavi ve rehabilitasyon üzerine uzmanlık yapmaktadırlar. Alt kademe olarak fizyoterapistler tedavinin egzersiz ve planlanma kısmında yer almaktadır. Fizyoterapistler dört yıl lisans eğitiminden sonra doktor kontrolü ile hasta tedavisinde önemli yer edinmişlerdir. Fizyoterapi teknikerleri ise önlisans programlarından mezun olarak elektroterapi kısmı ile ilgilenmektedir. Fizik tedavide uzmanın ve diğerlerinin birlikte çalışması gerekmektedir. Bir doktor iki fizyoterapist ile birlikte çalışabilmektedir. Doktor, hastanın tanısı, tedavi planlanması, tedavinin süreci ve sonucu ile ilgilenmektedir. Günümüzde bir çok fizik tedavi merkezi yer almakla birlikte tıp merkezlerinde de alt dal olarak çalışılabilmektedir.

FİZİK TEDAVİNİN İLGİLENDİĞİ ALANLAR
Ortopedik rahatsızlıklar: Kalça ve diz protez, fibromiyalji, kalpal tunel sendromu, kubital tunel sendromu, el ve el bileği yaralanmaları, kırıklar ve benzeri rahatsızlıklar.

Nörolojik Rahatsızlıklar: MS Hastalığı, parkinson, guillain barre ve benzeri rahatsızlıkları kapsar.

Kardiyovasküler Rahatsızlıklar: Hipertansiyon vb.

Endokrin Sistem: Diyebatus mellutus vb.

Solunum Sistemi: Koah, astım, bronşit, anfizem vb.

Dolaşım Sistemi: Dolaşım sistemindeki rahatsızlıklar.

FİZİK TEDAVİ MUAYENE ÜCRETLERİ

Fizik tedavisi almak isteyenler özel hastanelerin bir çoğunda tedavi hizmeti alabilmektedir. SGK ile anlaşmalı olması halinde özel hastanede fizik tedavi muayene ücreti (muayene farkı) olarak alınabilecek en yüksek rakam 54 liradır. SGK, Fizik tedavi muayene ücretini 27 lira olarak belirlemiş olup, özel hastaneler bu rakamın %200’üne kadar alma hakkına sahiptir. Bu da 54 lira yapmaktadır. 15 Liralık katkı payını da rakama dahil ettiğimiz zaman özel hastaneye fizik tedavi muayenesi olmaya gittiğinizde sizden alınacak en üst limit 69 liradır. Eğer emekliyseniz 15 liralık katkı payı emekli maaşınızdan otomatik olarak kesilir. SGK’ya bağlı çalışansanız 15 lira elden alınır.

SGK ile anlaşması olmayan veya sosyal sigortalar kurumuna bağlı bir güvencesi olmayan hasta özel hastane fizik tedavi muayene ücretine tabi tutulur. Yani SGK’lı hasta olarak değerlendirilmez. Bu hastalar özel hastanede en fazla rakamı ödeyen hastalardır ve muayene ücretleri daha yüksek olmaktadır. Sosyal güvencenizin olmadığını düşünürsek fizik tedavi muayene ücretleri 50 liradan başlayıp 200 liraya kadar çıkabilir. Tercih edilecek olan hastaneye göre bu rakam farklılık gösterecektir.

FİZYOTERAPİST ÜCRETLERİ
Fizik tedavisi sadece özel hastanelerde değil, Fizyoterapistlerin özel muayenehanelerinde de gerçekleştirilebilir. Bir çok fizyoterapist, kendi muayenehanesinde muayene ve fizik tedavi hizmeti vermektedir. Fizik tedavisini ilgili fizyoterapistten almanız halinde herhangi bir muayene ücreti talep edilmeyebilir. Fizyoterapistler genellikle fizik tedavisini seans başına yapmakta olup, ücretlendirmesini de yine seans başına tahsil etmektedir. Ortalama 100-200 TL seans başı ücretlendirme ile fizyoterapist bulmanız mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK