Ana sayfa Tahlil ve Test Fiyatları EKG (Elektrokardiyografi) Çekim Fiyatları

EKG (Elektrokardiyografi) Çekim Fiyatları

Elektrokardiyografi yada halk arasında bilinen kısa ismi EKG çekim fiyatı ne kadar? Kalp ile ilgili sağlık sorunlarının yaşanmasıın akabinde istenen test, devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde çekilebilmektedir. Doktor muayenesi sonrasında doktor tarafından EKG çekimi istendiğinde akıllara gelecek sorulardan ilki EKG’nin neden istendiği olacaktır. Bilinmelidir ki kalp rahatsızlıklarında ve kalbe dayalı olabilecek rahatsızlıkların teşhisi için EKG testi istenir. Peki EKG nedir?

EKG: Açılımı, Elektrokardiyografi yada Elektrokardiyogram şeklinde yorumlanır. Elektrotlar vasıtası ile kalp teste tabii tutulur ve yapılan testin grafiksel olarak çıktısı alınır. Çıkan sonuç grafik bazlıdır ve doktor tarafından EKG grafiği yorumlanır. Yorum sonrasında kalp yada damar problemlerinin olup tespit edilir. Kalp ile ilgili sağlık problemlerini inceleyen branşlardaki uzman doktorların neredeyse tamamı muayene ile birlikte EKG çekimi ister.

EKG NASIL ÇEKİLİR?
EKG çekimi ağrı yada acı vermez. Çekim sırasında hasta sedye veya yatağa sırt üstü yatırılır. Vücudun üst (göğüs) bölgesi, ayak ve el bilekleri açık olmalıdır. Göğüs, ayak ve el bileklerine elektrot diskleri takılır. Öncesinde ilgili bölgelere jel sürülür. Bu jel elektrot disklerinin yerleştirileceği yerde soğukluk etkisi yaratabilir. Ardından EKG cihazı ile veriler alınmaya başlar. Bir kaç dakika içerisinde sonuç EKG cihazından çıkar ve doktor tarafından yorumlanmaya hazır hale gelir. EKG testi için ekstra bir hazırlığa gerek duyulmamaktadır.

EKG FİYATLARI NE KADAR?

EKG cihazının hastaneye maliyetinin düşük olması, yapılan işlemin basit şekilde gerçekleşmesi gibi etkenler, EKG çekim ücreti açısından fiyat uygunluğu yaratmaktadır. Yani EKG fiyatları bir çok hastanede en düşük fiyatlarla çekilmektedir. Rakam 5-20 TL arasında değişim gösterir. Belirttiğimiz rakam dışında farklı ve daha yüksek fiyatlarla karşılaşmanız mümkün olsa da bulunduğunuz şehirdeki bir çok özel hastanede belirttiğimiz rakamlara EKG çekimi yaptırabilirsiniz. Bazı hastanelerde kardiyoloji ve kalp rahatsızlıkları ile ilgili bölümlerde EKG ücreti muayene ücretine dahil olarak da alınabilmektedir.

ACİL’DE EKG ÇEKİLİR Mİ?

Gerek devlet hastaneleri gerek özel hastanelerin Acil servislerinde EKG çekimi yapılabilmektedir. Kalp rahatsızlıkları acil müdahale gerektiren durum olduğu için Acil servislerde EKG cihazlarının bulundurulması önem arz eder. Fakat Acil servislerde genellikle pratisyen hekimlerin yer aldığını düşünürsek EKG çekimi sonrasında hastanın daha sonra Kardiyoloji yada Kalp hastalıkları ile ilgili bölümde uzman doktorlara muayene olması, EKG sonucunu göstermesi tavsiye edilir.

BİR CEVAP BIRAK