Ana sayfa Sık Sorulan Sorular Acil’de MR Çekiliyor mu?

Acil’de MR Çekiliyor mu?

MR Çektirmesi gereken hastalar çeşitli sebeplerden dolayı Acil’de MR çekiliyor mu sorusunu sorabilir ve cevap arayabilir. Bu soruyu kendilerine ve çevresine sormalarının aslında birden fazla sebebi bulunmaktadır. Devlet hastaneleri ve Eğitim Araştırma Hastaneleri MR için yakın tarihe gün vermeyebiliyor. Doktor tarafından MR çekimi istenmişse hastaneler hastanın MR çekimi için sıra oluşturmakta ve sırayla gün vermektedir. İşin içine bir de yoğunluk girdiği zaman çok ileri bir tarihe MR çekimi için gün vermeleri kaçınılmaz olmaktadır. MR çekimini daha erken tarihte yaptırmak isteyenler ise Acil’de MR çektirmek isteyebilir. Fakat bunun mümkün olup olmadığı hakkında ciddi bir bilgi kirliliği bulunmaktadır. Biz ise sizler için en doğru bilgiyi sunmak adına yine buradayız.

ACİL SERVİSTE MR ÇEKİLİYOR MU?

İlk olarak MR nerelerde çekilir o konuya değinmemiz gerekmektedir. MR, görüntüleme merkezlerinde, özel hastanelerde, devlet ve eğitim araştırma hastanelerinde çekilmektedir. Eğer bir doktor tarafından MR çekimi yazılmışsa ve hangi tür MR çekileceği yazıyorsa doğrudan görüntüleme merkezinde çekim yapılabilir. Yine aynı şekilde özel hastaneler de size yazılmış olan MR’ı çekebilmektedir. Fakat gerek görüntüleme merkezlerinde gerek özel hastanelerde MR çektirmek için önceden randevu almanız gerekmektedir. Direkt olarak MR çekimi için gittiğinizde randevu listesindeki sıra uygulandığı için gün içinde çekim yapılamayabilir.

Gelelim sorumuzun yanıtına. Acil servisler bilindiği üzere özel, devlet ve eğitim araştırma hastanelerinde bulunmaktadır. Özel hastanelerin Acil servisinde MR hizmeti genellikle bulunmaz. Fakat Devlet bünyesinde yer alan hastanelerin Acil servislerinde MR cihazı aktif şekilde kullanılmaktadır. Burada bilmeniz gereken ise Acil’de bulunan MR cihazını sizin hangi şartlarda kullanıp kullanamayacağınızdır. Eğer Acil bir rahatsızlıkla hastanenin acil servisine giriş yaptıysanız doktor uygun gördüğü taktirde MR cihazında MR çekimi yapılabilir. Bunun dışında Acil’de MR cihazı hastaların ricası ya da isteği üzerine kullanılmaz. Bir diğer önemli konu ise Radyoloji doktoru tarafından MR sonucunun yorumlanması. Acil serviste 24 saat boyunca radyoloji raporunu yorumlayacak hekim olmayabilir. Acil vaka olarak gelen hastalar için de hızlı şekilde tanının konulması risk içerir. Bu sebeple genellikle acil vakaların MR çekimi sonrasında ilgili hasta ilgili polikliniğe sevk edilir. Böylece daha doğru bir rapor ve sonuç ortaya çıkmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK