Ana sayfa Sık Sorulan Sorular Acil’de Hamilelik Testi Yapılır mı? (Beta-HCG)

Acil’de Hamilelik Testi Yapılır mı? (Beta-HCG)

Acil’de gebelik hamilelik testi yapılır mı? Hamilelik şüphesi olanların mutlak merak ettiği sorudur. Kadın doğum hastaneleri, hastanelerin kadın hastalıkları ve doğum bölümü, laboratuvarlarda gün boyu yapılabilen Beta HCG gebelik testinin acil servislerde yapılıp yapılmaması oldukça fazla önem arz ediyor. Sebebi ise mesai saatleri dışında kalan zaman diliminde genellikle hastanelerin sadece Acil servis bölümleri aktif şekilde hizmet vermeye devam etmektedir. Mesai saatleri dışında kalan zaman diliminde ise test yaptırmak isteyenlerin sayısı oldukça fazla. Bu durumda başvurulacak en sağlıklı ve garanti yöntem tartışmasız hastanede laboratuvar ortamda test yaptırmak. Peki hastanelerin acil bölümünde gebelik testi yapılıyor mu?

Acil Servislerde Gebelik Testi
Devlet hastaneleri ve özel hastanelerin acil servislerinde gebelik testini 24 saat yaptırma imkanınız bulunmaktadır. Hafta sonu yada gecenin hangi saati olursa olsun, laboratuvarı bulunan her hastane Beta HCG olarak bilinen gebelik testi yapmaktadır. Devlet hastanelerinde test sonucunun çıkması 3 saati bulabiliyor. Özel hastanelerde ise test sonucunu daha erken alma şansınız vardır. Özel hastanelerde bu süre 30 dakikaya kadar düşebilmektedir. Aradaki önemli fark ise ücret. Özel hastanelerin acil servisinde yapılan gebelik testi için ücret talep edilir. Ücret bilgisi hakkında ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız gebelik testi fiyatı sayfasını okuyabilirsiniz. Beta HCG hakkında daha geniş kapsamlı bilgileri de okumuş olursunuz.

Acil’de hamilelik testi için yorum yapacak kadın doğum uzmanı yada kadın hastalıkları doktoru olmayabilir. Bu sebeple ilk etapta size negatif mi yoksa pozitif mi olduğu yönünde bilgi aktarılır ve çıktı verilir. Negatif durumlarda sebep öğrenmek için muayene olmanız tavsiye edilir. Pozitif durumlarda ise bir kadın doğum uzmanına periyodik olarak görünmek anne ve bebek sağlığı için önemlidir.

BİR CEVAP BIRAK